- O firmie
- Oferta
- Mikrofony pomiarowe i przedwzmacniacze
- Symulatory, sztuczne głowy i sprzęgacze
- Mierniki poziomu dźwięku
- Miernik poziomu dźwięku NL-52A
- Zaawansowany analizator dźwięku i drgań Nor150
- Przenośny analizator dźwięku Nor145
- Przenośny analizator dźwięku Nor140
- Miniaturowy miernik poziomu dźwięku Nor103
- Podstawowy miernik poziomu dźwięku Nor131/Nor132
- System do wyznaczania mocy akustycznej
- Wielokanałowy analizator Nor850
- SoundBox Nor135
- Mierniki drgań
- Kalibratory i zasilacze
- Kamera akustyczna
- Oprogramowanie
- Akustyka budowlana
- Hemisfery, okablowanie i akcesoria
- Monitoring hałasu środowiskowego
- Systemy pomiarowe
- Pomiary elektroakustyczne
- Pochłanianie i mapowanie dźwięku
- Termowizja
- Usługi
- Do pobrania
- Aktualności
- Blog
- Kontakt
Aktualności
Aktualności
Zobacz także
GRAS 46AE zestaw mikrofonowy ICP – teraz w nowej, niższej cenie!
Nowy miernik poziomu dźwięku – miernik do pomiarów hałasu na stanowiskach pracy.
Wyjątkowa oferta na mikrofony pomiarowe GRAS: 30% zniżki na GRAS 146AE oraz 35% zniżki na GRAS 46AE
Rozmiar mikrofonu ma znaczenie!
13.07.2021
Rozmiar mikrofonu ma znaczenie
Przy dowolnych pomiarach akustycznych użyty sprzęt i środowisko w którym się on znajduje współdziałają ze sobą na dwa sposoby. Pierwszy i najprostszy sposób to sposób, w jaki mikrofon wpływa na środowisko i „dodaje” dane do otoczenia, a drugi to sposób, w jaki mikrofon „wydobywa” i rejestruje dane z otoczenia. A rozmiar ma ogromny wpływ dla obu zależności.
Dokładność pomiarowa dla wysokich częstotliwościach ma kluczowe znaczenie
Wymagania akustyczne produktów dla telekomunikacji, komponentów audio, komputerów i tabletów stale rosną. Klienci oczekują niższych tolerancji w testach komponentów na liniach produkcyjnej.
Używanie mikrofonów o mniejszej średnicy to łatwy sposób na zmniejszenie niepewności pomiarowych.
Jak mikrofon wpływa na środowisko pomiarowe?
Podobnie jak w klasycznym szkolnym przykładzie wrzucania kamienia do stawu, każdy obiekt fizyczny w środowisku akustycznym zakłóca rozchodzenie się fal, a tym samym wpływa na ciśnienie akustyczne. W przykładzie ze stawem obiekty takie jak gałązka lub liść odchylające lub tłumiące fale powodowałyby zakłócenia pierwotnej fali. W ten sam sposób, podczas wykonywania pomiaru, który ma na celu uzyskanie dokładnych, prawidłowych danych, same mikrofony pomiarowe wpływają na ciśnienie akustyczne w środowisku, ponieważ one również są obiektami fizycznymi o różnych rozmiarach i kształtach.
Jak otoczenie wpływa na mikrofon pomiarowy?
Wpływ otoczenia na mikrofon pomiarowy zależny jest od rodzaju pola dźwiękowego i uwzględniany jest w projekcie każdego mikrofonu. Ten wpływ bierze pod uwagę samą obecność mikrofonu. Reakcje mikrofonu są zoptymalizowane w celu skompensowania wpływu środowiska pomiarowego. Jeżeli mikrofon jest używany w zamierzonym polu dźwiękowym, jest w stanie zapewnić płaską odpowiedź… ale tylko do pewnego momentu.
Dla niskich częstotliwości wpływ samego mikrofonu na pole akustyczne jest znikome, zaczyna być zauważalny od około 2 kHz. Znacząca rozbieżność zaczyna się przy około 10 kHz. Przy 20 kHz mikrofon ½” pola swobodnego będzie zaniżać pomiar fali dźwiękowej o kącie padania 90° o prawie 10 dB; podczas gdy spadek dla mikrofonu ¼″ pola swobodnego to tylko 3 dB.
Krzywa odpowiedzi pokazująca potencjalne różnice błędów między mikrofonami wolnego pola ½″ i ¼″
Zważając na powyższe, zawsze lepszym rozwiązaniem jest użycie do pomiarów mikrofonu o mniejszych gabarytach. Zapewnia on dokładniejsze dane o poziomie ciśnienia akustycznego, a mniejsza średnica redukuje odbicia i zakłócenia, zapewniając większą dokładność pomiarową.
Wykres biegunowy pokazujący przewagę mikrofonów wolnego pola ¼″ dla kątów padania innych niż 0°
Zmniejszenie błędów pomiarowych jest szczególnie ważne, gdy dźwięki dochodzą z różnych kierunków lub gdy obecnych jest wiele źródeł dźwięku.
Przykładowo, podczas wykonywania pomiarów w kabinie samochodowej, gdzie występuje wiele odbić i zakłóceń, stosowanie mikrofonu pomiarowego ¼”o znacznie mniejszej średnicy niż powszechnie stosowane ½”, jest skutecznym sposobem na zwiększenie dokładności pomiarowej.
W rzeczywistych pomiarach, takich jak w kabinie samochodowej, kąt padania będzie losowy, co daje znaczącą przewagę mikrofonom ¼″
Co jest oczywiste, nie istnieje mikrofon idealny dla każdych zastosowań. Mikrofony o mniejszych gabarytach mają przewagę przy pomiarach wyższych częstotliwości jednakże membrany mikrofonowe o mniejszych średnicach są mniej wrażliwe na niewielkie wahania ciśnienia w porównaniu do standardowych mikrofonów ½” lub 1”. Oznacza to, iż mikrofony ¼” znajdują zastosowanie do pomiarów sygnałów o niższych amplitudach.
Nie oznacza to, że mikrofon ¼″ może lub nie powinien być używany dla pomiarów niższych poziomów. Tak jak są mikrofony ½”, które pozwalają na pomiary przy wyższych częstotliwościach, istnieją również mikrofony ¼”, które są przeznaczone do użytku przy niższych poziomach dźwięku.
Aby zwiększyć obszar zastosowań mikrofonów ¼”, wielu producentów mikrofonów wprowadziło modele ¼” w wersji niszkoszumowej. Obecnie, wszystkie mikrofony pomiarowe GRAS ¼” charakteryzują się jednym z najniższych poziomów szumu wśród wszystkich oferowanych produktów. Ponadto zestaw mikrofonowy ¼” 46BL o wysokiej czułości odznacza się najlepszymi parametrami na rynku, gdzie poziom szumów wynoszący 25 dB(A) jest niższy o 10 dB niż ten, występujący w typowym zestawie ½”.
Różnica między innymi mikrofonami ¼″ a 46BL jest wyraźnie słyszalna:
Hałas dla 45 dB
Hałas dla 25 dB
ZALETY MIKROFONÓW ¼”
- Zmniejszony wpływ kąta padania.
- Dobrze nadaje się do pomiarów wysokich częstotliwości.
- Niewielkie wymiary umożliwiają łatwe umieszczenie na liniach produkcyjnych.
- Większa wytrzymałość mikrofonu wynikająca ze zmniejszonego rozmiaru,
- Zredukowany wpływ na pole akustyczne.
- Mikrofon 46BE mieści się w normie IEC 61672 (SLM)
- Najniższy poziom szumu na rynku dla mikrofonów o wysokiej czułości.
- Możliwy pomiar ekstremalnie wysokich poziomów SPL.
- Konkurencyjne ceny